INTIKAM FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

INTIKAM FORUM

HER TULU MUZIK-RESIM-VIDEO-OYUN-SARKI-BURDA BEYLER

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

bilgii

YazarMesaj
intikam
Admin
Admin
intikam

bilgii Empty
MesajKonu: bilgii   bilgii Icon_minitimePaz Kas. 18, 2007 11:37 am

15 şubat 1845 tarihinde “mekteb-i fünun-u idadi” adı altında Bursa'da açılmıştır.Okul 1853 yılında ilk mezunlarını vermiş ve bu mezunları harp okulları’na göndermiştir. 1853 yılı mezunlarından üç kişi tuğgeneral, üç kişi mareşal, bir kişi de mareşallik ve sadrazamlık mevkiini kazanmıştır. Bursa’da 1855 yılında meydana gelen deprem neticesi okul oldukça hasar görmüş ve öğrenciler bir süre çadırlarda öğrenimini sürdürmüşlerdir. Bu arada, civardaki birkaç evin de kamulaştırılması ile okul genişletilmiştir.

Işıklar Askeri Lisesi’nin bugünkü binalarının yapımına ilk defa 1890 yılında 14.000 m2 lik bir alan üzerinde başlanmış 1893 tarihinde bitirilmiştir. Okul 1891'te Bursa Valisi Münir Paşa tarafından hizmete açılmış ve eğitim-öğretime burada devam edilmiştir.

Yunanlılar’ın Bursa’yı işgal etmesinden bir hafta önce bir kısım öğrenci Harp Okulu’na diğerleri ise evlerine gönderilmiş ve okulda öğretime ara verilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı müteakip 1922 tarihinde okul tekrar “Askeri İdadi” adıyla açılmıştır.

Bursa Askeri Lisesi, 31 temmuz 1961 yılında tekrar eğitim-öğretime ara vermiş, bina ve tesisler önce 1nci ordu istihbarat birliğine, bir yıl sonra da personel okuluna teslim edilmiş ve bu durum haziran 1974 tarihine kadar devam etmiştir. Bu arada okul, 1967 yılında büyük bir tamir görmüştür.

Eylül 1973 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı’nca, ikinci bir askeri lisenin yeniden açılmasına karar verilmesi üzerine; tarihi Bursa Askeri Lisesi, açılışından 129 yıl sonra ikinci kez, “Işıklar Askeri Lisesi” adı ile, 28 haziran 1974 tarihinde tekrar açılmıştır.

Okulun, ikinci kez açılışından bir yıl sonra 1975-1976 öğretim yılında okul, “yabancı dile ağırlık veren” sistemle öğretime başlamış, bu öğretim sistemine bir hazırlık sınıfı ilave edilerek okul 4 sınıflı olmuştur. Bu dönemde hazırlık sınıfına yüzde 50 fransızca, yüzde 50 almanca diliyle öğretim yapacak şekilde öğrenci alınmıştır. 1990-1991 öğretim yılında hazırlık sınıfından itibaren yabancı dil olarak ingilizceye geçiş başlamıştır.

Işıklar Askeri Lisesi , 1997-1998 eğitim-öğretim yılında kalitenin “uluslararası tescili” olan “ISO 9001 kalite belgesi”ni almaya hak kazanmıştır. “ISO 9001 kalite güvence sistemi belgesi” 29 Mayıs 1998 tarihindeCumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL tarafından Işıklar Askeri Lisesi Komutanı P.Kur.Kd.Alb.Zekeriya ÖZTÜRK’e verilmiştir.
https://intikam.yetkin-forum.com

bilgii
1 sayfadaki 1 sayfası